Immerse yourself in true 4K OLED clarity on a 55‑inch screen with HDR10+ and Dolby Vision, while local dimming delivers deep blacks. The webOS platform offers instant access to Netflix, YouTube, Spotify, and more, controlled via voice assistants or the included remote. Bluetooth, HDMI 2.1, and eARC ports support high‑speed audio and gaming, all wrapped in a sleek black chassis that mounts easily with VESA.
| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806098385621 |
| ASIN | B07RT1N2W1 |
| MPN | OLED55B9PLA |
| SKU | OLED55B9 |
| 3D | No |
| Analog signal format system | Not supported |
| Annual energy consumption | 148 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio decoders | DTS,Dolby Atmos,Dolby Digital |
| Audio formats supported | AAC,AC3,AC4,DTS,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM |
| Auto depth enhancer | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| cmount | 300x200 |
| Depth | 46.9 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| DLNA | No |
| Dolby vision | Yes |
| DVI port | No |
| Energy efficency rating | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet Port | Yes |
| Google applications | Google Home |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI version | 2.1 |
| HDR | No |
| Headphone socket | No |
| Height | 706 mm |
| Internet TV | Yes |
| Local Dimming | Yes |
| MagicLink | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Optical Output | Yes |
| Package depth | 207 mm |
| Package Height | 810 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1446 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Remote Control | Standard |
| Remote control type | MR19 |
| RMS rated power | 40 W |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 55.0" |
| Smart TV | Yes |
| Smart TV Features | Smart TV |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Digital |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB Ports | 3 |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | H.265,HEVC |
| Web browser | Yes |
| Weight | 18.9 kg |
| Weight with stand | 19.9 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1228 mm |
| WiFi | Built In |