| Brand | LG |
| EAN | 8806091024817 |
| ASIN | B08CNMRSJY |
| MPN | OLED55BX6LB |
| SKU | OLED55BX6LB |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio decoders | Dolby Atmos,Dolby Digital |
| Audio return channel (arc) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common Interface Plus (CI+) | Yes |
| Common Interface Plus (CI+) Version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 185 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 104 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Game mode | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI version | 2.1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Number of OSD languages | 37 |
| Number of speakers | 40 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 207 mm |
| Package Height | 810 mm |
| Package weight | 25.5 kg |
| Package width | 1446 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Product colour | Black |
| Programming period | 8 day(s) |
| Remote control included | Yes |
| RF ports quantity | 2 |
| Screen shape | Flat |
| Smart modes | Cinema, Game, Sports, Standard, Vivid |
| Smart TV | Yes |
| Sound modes | Clear Voice III |
| Subtitles function | Yes |
| Supported video modes | 2160p |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| VESA mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the google assistant | Yes |