Immerse yourself in a 55‑inch OLED display that renders every shade with 10‑bit precision, while local dimming sharpens contrast for true blacks. WebOS 4.0 offers instant access to streaming apps and voice control, and Dolby Atmos plus a built‑in subwoofer delivers rich, room‑filling audio.
| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806098144242 |
| ASIN | B07C7Y8Q4Y |
| Model | OLED55C8PLA |
| MPN | OLED55C8PLA |
| SKU | OLED55C8PLA |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 157 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio decoders | DTS,Dolby Atmos |
| Audio formats supported | AAC,AC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA |
| Auto depth enhancer | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AA |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Cables included | AC |
| cmount | 300x200 |
| Colour depth | 10 bit |
| Depth | 47 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| DLNA | No |
| DVI port | No |
| Energy efficency rating | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet Port | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 707 mm |
| Internet TV | Yes |
| Local Dimming | Yes |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Number of batteries supported | 2 |
| Number of OSD languages | 36 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 4.0 |
| Optical Output | Yes |
| Package depth | 207 mm |
| Package Height | 810 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1345 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick installation guide | Yes |
| Remote control type | MR18 |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 55.0" |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Smart TV Features | Smart TV |
| Speaker Output Power | 60 W |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| VESA mounting | Yes |
| Video compression formats | HEVC,VP9 |
| Voice control | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 16.3 kg |
| Weight with stand | 19.1 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1228 mm |
| WiFi | Built In |