Immerse yourself in 4K OLED brilliance with the LG 65‑inch TV, featuring a 100 Hz refresh for fluid motion and true 3D support. Its Web OS smart platform, Wi‑Fi 5, Bluetooth, and Miracast let you stream effortlessly, while HDMI 2.0 ports and a built‑in subwoofer deliver crisp audio‑visual performance. Energy‑efficient A rating and sleek VESA mounting make it both powerful and eco‑friendly for any living space.
| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806087616774 |
| ASIN | B01EBXEPT8 |
| MPN | OLED65G6V |
| 3D | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 212 kWh |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Browsing | Yes |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Cables included | AC,AV,Component |
| Depth | 68 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 892 mm |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 3.0 |
| Package depth | 207 mm |
| Package Height | 1000 mm |
| Package width | 1625 mm |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Remote control type | MR16/SP16 |
| RMS rated power | 60 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Supported video modes | 2160p |
| Teletext | 2000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Digital |
| Twin Tuner | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VESA mounting | Yes |
| Weight with stand | 31.7 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1461 mm |