| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806098145263 |
| ASIN | B07D3T4SCK |
| 3D | No |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 214 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio decoders | DTS,Dolby Atmos |
| Audio formats supported | AAC,AC3,DTS,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA |
| Audio Return Channel ARC | Yes |
| Auto channel search | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AA |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in speakers | Yes |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Cables included | AC |
| cmount | 400x200 |
| Colour | Black |
| Colour depth | 10 bit |
| Common interface CI | Yes |
| Common interface Plus CI+ | No |
| Consumer Electronics Control CEC | SimpLink |
| Depth | 3.85 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| DLNA | No |
| DVI port | No |
| Electronic Programme Guide | Yes |
| Energy efficency rating | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet Port | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 823 mm |
| High Dynamic Range Imaging HDRI | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Number of batteries supported | 2 |
| Number of OSD languages | 36 |
| On screen display | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 0 - 80% |
| Operating system installed | Web OS |
| Optical Output | Yes |
| Package depth | 288 mm |
| Package Height | 952 mm |
| Package width | 1641 mm |
| PC in D-Sub | No |
| Power consumption | 154 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Programming period | 8 day(s) |
| Remote Control | Standard |
| Remote control type | MR18 |
| RF ports quantity | 3 |
| RMS rated power | 60 W |
| Screen format adjustments | 4:3, 16:9, Auto |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 65.0" |
| Smart TV | Yes |
| Smart TV Features | Smart TV |
| Sound modes | Clear Voice III |
| Storage relative humidity | 0 - 85% |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| TVI port | No |
| Twin Tuner | Yes |
| Video compression formats | HEVC,VP9 |
| Voice control | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 6.7 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac |
| Width | 1446 mm |
| WiFi | Built In |