| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806087635218 |
| ASIN | B01D2PIGQY |
| Model | PH550G |
| MPN | PH550G |
| SKU | PH550G |
| 3D | Yes |
| 3D ready | Yes |
| AC adapter included | Ja |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in display | Nee |
| Builtin speakers | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Colour | Wit |
| Contrast ratio | 100000:1 |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 109.5 mm |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | No |
| Focus | Manual |
| Full HD | No |
| Height | 44 mm |
| Lamp type | LED |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Draagbaar |
| Maximum battery life | 2,5 uur |
| Maximum power consumption | 60 W |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power source | AC/Battery |
| Product Type | Desktop projector |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 550 ANSI lumens |
| Projector native resolution | 1280x720 |
| Screen size compatibility | 635 - 2540 mm ( |
| Service life of lamp | 30000 h |
| Supported aspect ratios | 4:3 |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 650 g |
| Wi-Fi | No |
| Width | 174 mm |