| Brand | LG |
| EAN | 8806098145126 |
| ASIN | B07B9FX6W1 |
| Model | Vvlgxlc6500170 |
| MPN | Vvlgxlc6500170 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 208 kWh |
| Audio decoders | DTS,Dolby Atmos |
| Audio formats supported | AAC,AC3,DTS,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AA |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Cables included | AC |
| Colour depth | 10 bit |
| Depth | 51.8 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 903 mm |
| Internet TV | Yes |
| Local Dimming | Yes |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Number of batteries supported | 2 |
| Number of OSD languages | 36 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 4.0 |
| Package depth | 175 mm |
| Package Height | 1051 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1600 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick installation guide | Yes |
| Remote control type | MR18 |
| RMS rated power | 60 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| VESA mounting | Yes |
| Video compression formats | HEVC,VP9 |
| Voice control | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 26.6 kg |
| Weight with stand | 29.9 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1449 mm |