| Brand | Metroplan |
| EAN | 5052219017886 |
| ASIN | B011KH6B0Y |
| MPN | EF9060/BU |
| SKU | EF9060/BU |
| Auto document feeder ADF input capacity | 150 sheets |
| AWG wire size | 24 |
| Borders | 5 cm |
| Brand compatibility | Epson |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Cable colour | Yellow |
| Cable length | 10 m |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Cable standard | Cat6 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Certification | EIA/TIA |
| Colour | Black,White |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink page yield | 470 pages |
| Colour ink volume | 6.4 ml |
| Component for | Notebook |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| Conductor type | Stranded |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector shielding | Yes |
| Control panel | XGA 1024x768 LCD |
| Country of origin | Indonesia |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Depth | 97 mm |
| Diagonal | 2.39 m (94") |
| Drive type | Motorized |
| ECC | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Frequency | 100 MHz |
| Handheld remote control | Yes |
| Hardware scan resolution | 600 x 600 DPI |
| Height | 4 mm |
| HP segment | Business |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Input voltage | 12 V |
| Internal memory type | DDR2 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Master outer case height | 27.5 cm |
| Master outer case length | 41.5 cm |
| Master outer case width | 37 cm |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum duty cycle | 10000 pages per month |
| Memory clock speed | 667 MHz |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory layout | 1 x 1 GB |
| Minimum height | 10.2 cm |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Network ready | Yes |
| OEM code | C13T02W34010 |
| Overall screen size | 137 x 213 cm |
| Package type | Blister |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 22 W |
| Power over Ethernet PoE | Yes |
| Power Supply Type | AC |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Magenta |
| Quantity per master outer case | 50 pc(s) |
| Quantity per pallet | 3400 pc(s) |
| Remotely operated | Yes |
| Scan file formats | CSV,HTML,JPG,OCR,PDF,RTF,TIFF,TXT,XPS |
| Scanner type | Flatbed, ADF |
| Screen surface | Matte White |
| Snagless cable boot | Yes |
| Software type | License |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Type | Original |
| USB version | 2.0 |
| Viewable screen height | 127 cm |
| Viewable screen width | 2.03 m |
| Weight | 11.8 kg |
| Width | 2270 mm |