| Brand | Linksys |
| EAN | 0745883716852 |
| ASIN | B01LY0PTO9 |
| Model | WRT3200ACM-EU |
| MPN | WRT3200ACM-EU |
| 3G | No |
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 193.8 mm |
| DSL WAN | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Height | 51.8 mm |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Power |
| Manual | Yes |
| Minimum system requirements | Internet Explorer 8 Safari 5 (for Mac) Firefox 8 Google Chrome |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| On/off switch | Yes |
| Output current | 3 A |
| Output voltage | 12 V |
| Power source type | AC |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Product Type | Tabletop router |
| Rack mounting | No |
| Reset button | Yes |
| SIM Card Slot | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 798.32 g |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 245.9 mm |