| Brand | Logitech |
| EAN | 5099206057661 |
| Model | 941-000130 |
| MPN | 941-000130 |
| SKU | 941-000130 |
| ASIN | B00ZWOUH4S |
| Colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Depth | 146.4 mm |
| Device interface | USB |
| Device type | Special |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Height | 206.5 mm |
| Housing material | Leather, Steel |
| LED indicators | No |
| Master (outer) case gross weight | 1.12 kg |
| Master outer case height | 235 mm |
| Master outer case length | 190 mm |
| Master outer case width | 156 mm |
| User guide | Yes |
| Weight | 760 g |
| Width | 176.4 mm |