| Brand | Logitech |
| EAN | 5099206079137 |
| MPN | 920-008879 |
| SKU | 920-008879 |
| ASIN | B079Z3LK9G |
| Backlight | Yes |
| Battery capacity | 5.55 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Cable length | 1.8 m |
| Cables included | Micro-USB |
| Charging source | USB |
| Colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Device interface | Bluetooth |
| Fingerprint reader | No |
| Form Factor | Right-hand |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Keyboard dimensions | 487 x 195 x 27 mm |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard language | US International |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard weight | 750 g |
| Mac Compatibility | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Master (outer) case gross weight | 6.92 kg |
| Master outer case height | 21.7 cm |
| Master outer case length | 57.5 cm |
| Master outer case width | 23.7 cm |
| Mouse included | Yes |
| Mouse weight | 145 g |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Multimedia Keys | Yes |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Number of batteries supported | 3 |
| Number of movement resolution modes | 2 |
| Numeric keypad | Yes |
| Package depth | 564 mm |
| Package Height | 204 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 57 mm |
| Pointing device | No |
| Power source type | Battery |
| Purpose | PC/server |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Rechargeable | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Surface coloration | Monotone |
| USB charging | Yes |
| USB Hub | No |
| User Guide | Yes |
| User guide | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Wrist rest | No |