| Brand | MSI |
| EAN | 4719072596866 |
| ASIN | B07HH4LRHH |
| Model | RTX 2080 VENTUS 8G OC |
| MPN | RTX 2080 VENTUS 8G OC |
| Colour | Black,Silver |
| Cooling type | Active |
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 2944 |
| Data transfer rate | 14 Gbit/s |
| Depth | 50 mm |
| DirectX Version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Displayports quantity | 3 |
| Dual link DVI | No |
| Firestream | No |
| Form factor | ATX |
| Full HD | Yes |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Graphics processor | GeForce RTX 2080 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| HDCP | Yes |
| HDMI | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Height | 114 mm |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum digital resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Memory bus | 256 bit |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Nvidia ansel | Yes |
| Nvidia g-sync | Yes |
| OpenGL version | 4.5 |
| PhysX | Yes |
| Power consumption | 225 W |
| Processor boost clock speed | 1800 MHz |
| Processor frequency | 1515 MHz |
| Supplementary power connectors | 1x 6-pin, 1x 8-pin |
| TV tuner integrated | No |
| Virtual Reality VR ready | Yes |
| Weight | 1.05 kg |
| Width | 268 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |