| Brand | MSI |
| EAN | 4719072565350 |
| Model | 9S7-16K512-007 |
| MPN | 9S7-16K512-007 |
| SKU | 9S7-16K512-007 |
| ASIN | B07C43M1X8 |
| 3D | No |
| 3G/4G Enabled | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 180 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery | Included |
| Battery capacity | 65 Wh |
| Battery cells | 3 |
| Blu-Ray Reader | No |
| Blu-Ray Writer | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | DMI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Case colour | Black |
| Charging port type | DC-in jack |
| Chipset model | HM370 |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| CPU Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 2.3 GHz |
| CPU Type | Intel Core i7 |
| CUDA | Yes |
| Depth | 249 mm |
| Designation | PC4-19200 |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 6144 MB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce GTX 1060 |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display model in showroom | No |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Dual-screen | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | 1280x720 |
| Front camera signal format | 720 p |
| Gaming Laptop | Yes |
| Hard Disk Interface | SATA III |
| Hard disk size | 2.5 " |
| Hard disk speed | 7200 RPM |
| Hard drive capacity | 1024000 MB |
| HD type | Full HD |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD Type | Both |
| HDMI output | Yes |
| Headphone ports | 1 x 3.5mm Jack (S/PDIF) |
| Height | 17.7 mm |
| Idle states | Yes |
| Integrated microphone | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 16384 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 65536 MB |
| Memory Bus Speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Network card data link protocol | Ethernet |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E9B |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On/off button | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Optical Drive Type Group | None |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Plug and play | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 134906 |
| Processor boost frequency | 4.10 GHz |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 2.20 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i7-8750H |
| Processor package size | 42 x 28 mm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Product Type | Notebook |
| RF Network Standard | ac |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| Screen type | 120Hz, wideview, 94%NTSC color, Anti-Glare |
| Secure digital | SD / HC / XC |
| Solid state capacity | 256 GB |
| Solid-state drive capacity | 262144 MB |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Stepping | U0 |
| Storage media | HDD+SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal design power | 45 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total storage capacity | 1286144 MB |
| Touchscreen | No |
| Turbo / Boost Speed | 4.1 GHz |
| USB Support | USB3.1 |
| Webcam | Yes |
| Weight | 1.89 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac |
| Width | 380 mm |
| Windows keys | Yes |