MSI MAG Z390 Tomahawk ATX motherboard powers Intel LGA1151 CPUs with triple PCI‑e 3.0 x16 slots, dual‑channel DDR4 up to 64 GB, and two M.2 NVMe ports. It offers Realtek ALC892 7.1‑ch audio, dual Gigabit LAN, USB 3.1 Gen 2 Type‑C, TPM header, and a UEFI BIOS for easy tuning.
| Brand | MSI |
| EAN | 4719072595036 |
| Model | 7B18-001R |
| MPN | 7B18-001R |
| ASIN | B07HS4SPG2 |
| ACPI version | 6.1 |
| AMD CrossFire Support | 2-Way CrossFire |
| Audio | 8-Channel(7.1) HD Audio with Audio Boost |
| Audio chip | Realtek ALC892 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Cables included | SATA |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| Chipset | Intel Z390 |
| Component for | PC |
| CPU fan connector | Yes |
| CPU Socket | 1151 |
| Depth | 304 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Drivers included | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form factor | ATX |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| LAN controller | Intel® I211-AT, Intel I219V |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Maximum memory capacity | 64GB (4x16GB) |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory speed | DDR4 - 2133 DDR4 - 2400 DDR4 - 2666 DDR4 - 4400(OC) |
| Memory type | DDR4 |
| Memory Type ECC | Non-ECC |
| Memory Type R/U | UDIMM (Unbuffered) |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Network Interface Type | Dual Wired Gigabit LAN (10/100/1000) |
| Non-ECC | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 5 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| NVIDIA SLI Support | Not Supported |
| On-Board Graphics Connectors | DisplayPort 1.2 HDMI |
| PC Health Monitoring | CPU,FAN,Temperature |
| Primary GPU Interface | PCIe 3.0 (x16) |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| QPI Speed | N/A |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| S/PDIF out port | Yes |
| SATA Support | SATA3 / M.2 |
| Storage Mode Support | Intel Optane Memory Ready NVMe Boot (via M.2 PCIe Slot) NVMe Boot (via PCIe 3.0 Slot) |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,3000,3200,3300,3333,3400,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4200,4266,4300,4400 MHz |
| TPM connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| Water Cooled | No |
| Width | 243 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro x64 |