| Brand | NEC |
| EAN | 5028695610637 |
| Model | 60003640 |
| MPN | 60003640 |
| ASIN | B00LGE24AS |
| 3D | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,NTSC 4.43,PAL,PAL 60,PAL M,PAL N,SECAM |
| Ansi lumens | 5200 ANSI lumens |
| Application | 3D projector, Installation projectors |
| BNC input ports | 5 |
| Built-in display | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | No |
| CardBus PCMCIA slot type | No |
| Certification | CE, ErP, TÜV GS |
| Colours | White |
| Contrast | 5000 : 1 |
| DC-in jack | No |
| Depth | 359 mm |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Focus | Manual |
| Format | 16:10 |
| Full HD | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HDCP | Yes |
| Height | 142 mm |
| Horizontal keystone correction | 40 ° |
| Horizontal lens shift | 0.3 % |
| Horizontal scan range | 15 - 153 kHz |
| Inputs | 2 x HDMI Inputs,1 x RS232 inputs,1 x USB Type A,1 x Display Port inputs,1 x VGA Inputs |
| Item | 60003640 |
| Lamp power | 330 W |
| Lamp type | Metal halide lamp |
| LED indicators | Yes |
| Light source | Lamp |
| Manual | Yes |
| Matrix size | 1.93 cm (0.76") |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Microphone in | Yes |
| Noise level | 39 dB |
| Password Protection | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.16 W |
| Product Type | Desktop projector |
| Projection distance | 0.7 - 76.4 m |
| Projection ratio | 1.5-3.02 : 1 |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control type | IR |
| RMS rated power | 10 W |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen size compatibility | 762 - 12700 mm (30 - 500") |
| Serial interface type | RS-232 |
| Service life of light source | 3000 h |
| Supported aspect ratios | 16:10,16:9 |
| Supported Graphics Resolutions | 2048 x 1080,4096 x 2160,1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA),640 x 480 (VGA) |
| Supported video modes | 1080i,1080p,480i,480p,576i,576p,720p |
| Technology | LCD |
| USB connector type | USB Type-A |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Warranty Type | Bringin service |
| Weight | 8.4 kg |
| Width | 499 mm |
| Zoom capability | Yes |