| Brand | NETGEAR |
| EAN | 6064490808038 |
| ASIN | B00702FURO |
| Model | GS510TP-100EUS |
| MPN | GS510TP-100EUS |
| 10g support | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 120 - 230 V |
| Bandwidth | 20 Gbit/s |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Cables included | AC |
| Certification | CE, FCC, VCCI, C-Tick |
| Connectivity technology | Wired |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Depth | 169 mm |
| DHCP features | DHCP client |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Full Duplex | Yes |
| Height | 43 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| Latency | 4μs |
| LED indicators | Link,PoE,Power,Status |
| MAC address table | 4000 entries |
| Management protocols | SNMP, HTTP, HTTPS, IGMP |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| MIB support | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
| Packet buffer memory | 0.5 MB |
| Port mirroring | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Spanning Tree Protocol | Yes |
| Store-and-forward | Yes |
| Switch type | Managed |
| System event log | Yes |
| User guide | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 1.68 kg |
| Width | 328 mm |