| Brand | NETGEAR |
| EAN | 0606449127744 |
| ASIN | B071NQ1388 |
| Model | RN422E4-100NES |
| MPN | RN422E4-100NES |
| SKU | RN422E4-100NES |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Backup function | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Built-in UPnP AV media server | Yes |
| Certification | FCC, CE, VCCI |
| Chassis type | Desktop |
| Cooling type | Active |
| Depth | 239 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| DHCP Client | Yes |
| Display type | LCD |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| eSATA ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Height | 194 mm |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 10 |
| Maximum supported storage capacity | 20 TB |
| Memory channels supported by processor | Single |
| Memory types supported by processor | DDR3L,DDR4-SDRAM |
| Number of Users | 8192 user(s) |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | ReadyNAS OS |
| Operating system version | 6 |
| PCI Express configurations | 1x2,1x4,1x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power consumption (off) | 0.27 W |
| Processor ARK ID | 97928 |
| Processor boost frequency | 2.20 GHz |
| Processor code | SR36E |
| Processor codename | Denverton |
| Processor family | Intel Atom® |
| Processor frequency | 1.50 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | C3338 |
| Processor package size | 34 x 28 mm |
| Processor socket | BGA 1310 |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,JBOD |
| RAID support | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008,Windows Server 2012 R2 |
| Stepping | B0 |
| Storage Drive Capacity | 4000 GB |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Storage drives installed | Yes |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,ext3,ext4 |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Tcase | 89 °C |
| Tjunction | 100 °C |
| Total installed storage capacity | 8 TB |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Weight | 3.52 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 135.5 mm |