Powerful 12 TB desktop NAS featuring six hot‑swap HDD bays, Intel Atom quad‑core CPU, 4 GB DDR4 RAM, active cooling, built‑in LCD, four GigE ports, USB 3.0, eSATA, RAID 0/1/5/6/10, DLNA media server, AES‑256 encryption and cloud backup.
| Brand | NETGEAR |
| EAN | 0606449129588 |
| ASIN | B07286DP2V |
| Model | RN426D2-100NES |
| MPN | RN426D2-100NES |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Backup features | Cloud,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Built-in UPnP AV media server | Yes |
| Certification | FCC, CE, VCCI |
| Chassis type | Desktop |
| Cooling type | Active |
| Depth | 277 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| DHCP Client | Yes |
| Display type | LCD |
| eSATA ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Fan diameter | 12 cm |
| Height | 259 mm |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Internal memory | 4 GB |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum supported storage capacity | 60 TB |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Number of Users | 8192 user(s) |
| Operating system installed | ReadyNAS OS |
| Power consumption (off) | 0.189 W |
| Power supply location | Built-in |
| Processor family | Intel Atom® |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,50,60,JBOD |
| RAID support | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008,Windows Server 2008 R2,Windows Server 2012,Windows Server 2012 R2 |
| Share folder | 1024 |
| Storage Drive Capacity | 2000 GB |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Storage drives installed | Yes |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,ext3,ext4 |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Weight | 7.43 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 192 mm |