| Brand | NETGEAR |
| EAN | 0606449143829 |
| ASIN | B07SFPNLSW |
| MPN | XRM570-100EUS |
| SKU | XRM570-100EUS |
| 3G | No |
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Browser supported | Internet Explorer, Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox, Safari |
| Built-in processor | Yes |
| Cables included | DC,LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 55 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Flash memory | 256 MB |
| Height | 243.7 mm |
| Internal memory | 512 MB |
| LED indicators | Power |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 379 mm |
| Package Height | 231 mm |
| Package width | 275 mm |
| Power source type | DC |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1.7 MHz |
| Product Type | Tabletop router |
| Quick installation guide | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | 128-bit WEP,WEP,WPA,WPA2-PSK |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| USB port | Yes |
| VPN Support | Secure remote access |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 801 g |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 321.9 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 2000,Windows 7,Windows 8,Windows Vista,Windows XP |