| Brand | Newstar |
| EAN | 8717371445638 |
| ASIN | B01IJZLL0U |
| Model | Q610680 |
| MPN | Q610680 |
| SKU | Q610680 |
| AC adapter included | Yes |
| Angle of rotation | 180° |
| Autocutter durability | 3 million cuts |
| Buffer size | 4 KB |
| Colour | Silver |
| Compatible products | IBM Notebook |
| Component for | Notebook |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Country of origin | China |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Depth | 278 mm |
| Displays Supported | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Hardware encryption | No |
| Height | 181 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 170 - 510 mm |
| Hot-swap | No |
| Interface | Serial ATA III |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum distance to the wall | 61 cm |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Maximum screen size compatibility | 81.3 cm (32") |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 18 kg |
| Memory type | MLC |
| Minimum screen size compatibility | 25.4 cm (10") |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting | Clamp/Bolt-through |
| Mounting type | Desk |
| Noise Level | 55 dB |
| NVMe | No |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 570 mm |
| Package width | 465 mm |
| Print speed | 350 mm/sec |
| Print technology | Thermal |
| Read speed | 550 MB/s |
| RoHS compliance | Yes |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Standard interfaces | Ethernet,NFC,RS-232,USB 1.1,USB 2.0 |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 180° |
| Type | POS printer |
| USB connector type | USB Type-A,USB Type-B |
| Weight | 4.4 kg |
| Width | 186 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Write speed | 520 MB/s |