| Brand | Nikon |
| EAN | 4960759902368 |
| ASIN | B07MZHTMFX |
| Model | VQA090EA |
| MPN | VQA090EA |
| SKU | VQA090EA |
| Audio formats supported | AAC |
| Auto focusing AF modes | Centrumgewogen autofocus, Contrast-detectie autofocus, Gezichtsherkenning, Tracking Auto Focus |
| Batteries included | Ja |
| Battery life | 280 opnames |
| Battery recharge time | 2 uur |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 23 g |
| Bluetooth version | 4.2 LE |
| Cables included | USB |
| Camera shutter speed | 1/4000 s |
| Camera shutter type | Elektronisch, Mechanisch |
| Camera type | Nikon Coolpix B600 |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | Eye-Fi,SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 99,2 mm |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 7.62 cm (3.0") |
| Display resolution | 921000 Pixels |
| Flash modes | Auto |
| Flash range | 0,5 - 6,8 m |
| Flash range (tele) | 2 - 3,4 m |
| Focal length range | 4.3 - 258 mm |
| Focus | TTL |
| Focus adjustment | Automatisch/handmatig |
| GPS | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 81.5 mm |
| Image formats supported | JPEG |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Internal memory | 83 MB |
| ISO Sensitivity | 6400 |
| Lens structure | 16/11 |
| Light exposure control | Programma AE |
| Light metering | Centrumgerichte, Matrix |
| Macro focusing range wide | 0.01 m |
| Maximum aperture number | 6,5 |
| Maximum battery life | 1 uur |
| Maximum focal length | 1440 mm |
| Maximum image resolution | 4608 x 3456 Pixels |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Megapixel | 16 MP |
| Minimum aperture number | 3,3 |
| Minimum focal length | 24 mm |
| Normal focusing range wide | 0.5 m |
| Number of diaphragm blades | 6 |
| Optical zoom | 60x |
| Photographer type | Beginner |
| Power source type | Batterij/Accu |
| Rechargeable | Yes |
| Resolución | 16.76 MP |
| Self-timer | 3,10 s |
| Sensor type | MOS |
| Slowest camera shutter speed | 25 s |
| Still image resolutions | 4608 x 3456, 3264 x 2448, 2272 x 1704, 1600 x 1200, 640 x 480, 4608 x 2592, 3456 x 3456 |
| Supported aspect ratios | 1:1, 16:9 |
| Touch screen | N |
| Tripod thread | 1/4" |
| USB connector | Micro-USB |
| USB version | 2.0 |
| Variangle LCD | A4 |
| Video formats supported | AVC,H.264,MP4,MPEG4 |
| Viewfinder | No |
| Weight | 500 gram |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g |
| Width | 121,6 mm |