| Brand | Nikon |
| EAN | 0018208947959 |
| ASIN | B01LXWHPPA |
| Model | VQA012E1 |
| MPN | VQA012E1 |
| Auto focusing AF modes | Contrast Detection Auto Focus |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera shutter speed | 2000 s |
| Camera shutter type | Electronic, Mechanical |
| Camera type | Nikon Coolpix W100 |
| Carrying Case | Yes |
| Colour | Roze |
| Colours | Pink |
| Compatible memory cards | Eye-Fi,SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 38 mm |
| Digital zoom | 2 x |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 2.7" |
| Display resolution | 230000 pixels |
| Dust-resistant | Yes |
| Flash range | 0.3 - 3.1 m |
| Flash range (tele) | 0.6 - 1.7 m |
| Focus adjustment | Auto |
| GPS | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 67 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Image sensor size | 3.1" |
| Internal memory | 22 MB |
| International Protection IP code | IPX8 |
| ISO Sensitivity | 1600 |
| Lens structure | 6/5 |
| Light exposure control | Program AE |
| Maximum aperture number | 5 |
| Maximum image resolution | 4160x3120 |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Megapixel | 13.2 MP |
| Memory slots | 1 |
| Minimum aperture number | 3 |
| Near field communication | Nee |
| Photographer type | Beginner |
| Power source type | Battery |
| Resolución | 14.17 MP |
| Slowest camera shutter speed | 25 s |
| Touch screen | N |
| USB connector | Micro-USB |
| Video formats supported | AVC,H.264,MPEG4 |
| Video function | Standard Resolution |
| Video recording | Yes |
| Viewfinder | No |
| Waterproof up to | 10 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g |
| Width | 109.5 mm |