| Brand | Intel |
| EAN | 5032037059817 |
| ASIN | B00L2DINLW |
| Model | DE3815TYKE |
| MPN | DE3815TYKE |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output voltage | 12-19 V |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| BIOS type | EEPROM |
| Built-in processor | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Chassis type | UCFF |
| Compatible operating systems | Windows Linux |
| Compatible processor series | Intel Atom® |
| Cooling type | Active |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 116 mm |
| ECC | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter | HD Graphics |
| Graphics adapter family | Intel |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4a |
| Height | 40 mm |
| Housing material | Plastic |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | No |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | No |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| L2 cache | 0.5 MB |
| LED indicators | Yes |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory channels | Single-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | No |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| PC Health Monitoring | Temperature |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Power cord included | Yes |
| Power management | Yes |
| Power supply | 36 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor frequency | 1.46 GHz |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor model | E3815 |
| Processor socket | BGA 1170 |
| Product family | Intel NUC |
| Product series | Intel NUC kit |
| Product Type | Mini PC barebone |
| Quick start guide | Yes |
| Safety | IEC 60950-1, UL 60950-1, EN 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Supported memory clock speeds | 1066,1333,1600 MHz |
| Supported memory types | DDR3L-SDRAM |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal monitoring technologies | No |
| USB 2.0 ports quantity | 5 |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 190 mm |