| Brand | LG |
| EAN | 8806098680795 |
| ASIN | B086DQ6F17 |
| AC input frequency | 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Auto channel search | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Cables included | AC |
| Colour | Black, Silver |
| Common interface Plus CI+ version | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display diagonal | 77.0" |
| Display resolution | 3840x2160 |
| Display technology | OLED |
| Energy class | A+ |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 321 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 163 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Frameless design | Yes |
| HD type | 4096x2160 |
| HDMI | 4 |
| HDMI version | 2.1 |
| Headphone connectivity | Yes |
| Height without stand | 99.3 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Nvidia g-sync | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Package type | Box |
| Panel mounting interface | 400x200 |
| Power consumption | 172 W |
| Power supply | AC 100~240V 50-60Hz |
| Programming period | 8 day(s) |
| Refresh rate | VRR (Variable Refresh Rate), ALLM (Auto Low Latency Mode) |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | MR20 |
| RMS rated power | 40 W |
| Rollable display | No |
| Screen shape | Flat |
| Sound modes | AI Sound Pro |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Digital |
| USB recording | No |
| Video formats supported | HEVC,VP9 |
| Viewing angle horizontal | 180° |
| Weight without stand | 25.4 kg |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width without stand | 172.3 cm |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the google assistant | Yes |