| Brand | Olympus |
| EAN | 4545350048396 |
| MPN | 4545350048396 |
| ASIN | B00T79VLHQ |
| Model | E-M5 MarkII |
| Analog signal format system | NTSC,PAL |
| Auto focus AF assist beam | Ja |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | BLN-1 |
| Battery weight | 47 g |
| Body | Nee |
| Camera playback | Film, Enkel beeld, Diavoorstelling |
| Camera type | Olympus OM-D E-M5 Mark II |
| Closest focusing distance | 0.5 m |
| Colour | Black |
| Colours | Silver |
| Compatible memory cards | Eye-Fi,SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 44.5 mm |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 3.0" |
| Filter size | 5.8 cm |
| Focal length range | 14 - 150 mm |
| Focus adjustment | Automatisch/handmatig |
| GPS | Yes |
| Height | 85 mm |
| ISO Sensitivity | 1600, 25600 |
| Lens structure | 15/11 |
| Light exposure control | Programma AE |
| Magnification | 1.48 x |
| Material | Magnesium, Plastic |
| Megapixel | 16.1 MP |
| Motion JPEG frame rate | 60 fps |
| Photographer type | Advanced |
| Rechargeable | Yes |
| Resolution at capture speed | 1280x720 |
| Self-timer | 2,12 s |
| Sensor type | Live MOS |
| Still image resolutions | 4608x3456 |
| Storage relative humidity | 10 - 90 procent |
| Touch screen | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Variangle LCD | A4 |
| Viewfinder | Yes |
| Viewfinder type | Electrical |
| White balance | Auto, Flash, Fluorescerend, Handmatig, Schaduw, Sunny, Tungsten, Onder water |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 123.7 mm |