| Brand | LINDY |
| EAN | 4002888464901 |
| Model | 46490 |
| MPN | 46490 |
| SKU | 46490 |
| ASIN | B00ZD33YCA |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Backup features | Cloud,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Built-in iTunes server | Yes |
| Built-in UPnP AV media server | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cable colour | Orange |
| Cable length | 1 m |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,LAN (RJ-45) |
| Chassis type | Tower |
| Colour | White |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | ST |
| Connector gender | Male connector / Male connector |
| Cooling type | Active |
| Depth | 219 mm |
| Device class | Home & Home Office |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DLNA certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 2 |
| External power adapter | Yes |
| Fan diameter | 7 cm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Flash memory | 512 MB |
| Full duplex | Yes |
| Halogen free | Yes |
| Height | 169 mm |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3 |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | HDD,LAN,Status,USB |
| Link aggregation | Yes |
| Maximum RAM supported | 8 GB |
| Noise Level | 19.2 dB |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 5 - 95% |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.3 |
| Power supply unit PSU capacity | 65 W |
| Processor family | Annapurna Labs |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor model | Alpine AL-314 |
| Quick start guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,JBOD |
| RAID Support | Yes |
| Specification | No |
| Storage Drive Capacity | 10000 GB |
| Storage drive interface | Serial ATA II,Serial ATA III |
| Storage drive size | 3.5" |
| Storage drives installed | Yes |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,ext3,ext4 |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Total installed storage capacity | 20 TB |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Weight | 1.28 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 102 mm |