| Brand | Dell |
| Model | 0YXR5 |
| MPN | 0YXR5 |
| SKU | 0YXR5 |
| EAN | 5397063985371 |
| ASIN | B06W9GMYRX |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Audio chip | Realtek ALC3234 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bus Type | DMI3 |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | No |
| Chassis type | Mini PC |
| Configurable TDP-down frequency | 1700 MHz |
| DC-in jack | Yes |
| Dell E-Value Code | S007O7050MFF |
| Depth | 177.8 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| Drivers included | Yes |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 182.9 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Microphone in | Yes |
| Mouse included on selected markets only | Yes |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system language | Multilingual |
| Optical drive type | No |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,Supervisor,User |
| PCI Express configurations | 2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Power supply | 65 W |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Power supply input voltage | 90 - 264 V |
| Processor ARK ID | 97121 |
| Processor boost frequency | 3.30 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.70 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-7500T |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| SSD Capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015A |
| Tjunction | 80 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Trial software | Microsoft Office |
| Volume | 1.2 L |
| Weight | 1.18 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 35.6 mm |