| Brand | Dell |
| EAN | 5397184676028 |
| ASIN | B09TF8T924 |
| Antenna type | 2x2 |
| Audio chip | Realtek ALC3246 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Bluetooth version | 5 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Colour | Black |
| Configurable TDP-down | 25 W |
| Configurable TDP-down frequency | 1.3 GHz |
| Depth | 36 mm |
| Display included | No |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Displayports quantity | 2 |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Harmonized System HS code | 84715000 |
| Height | 182 mm |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Internal memory | 16384 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| LAN controller | Intel® I219-LM |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory layout | 1 x 16 GB |
| Motherboard chipset | Intel Q570 |
| Non-operating altitude | 0 - 10668 m |
| Non-operating shock | 105 G |
| Non-operating vibration | 1.37 G |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system language | Multilingual |
| Operating temperature | 10 - 35 °C |
| Operating vibration | 0.26 G |
| Power supply | 130 W |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | i7-10700T |
| SSD Capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Storage relative humidity | 5 - 95 % |
| Storage temperature | -40 - 65 °C |
| Total storage capacity | 262144 MB |
| Trial software | Microsoft Office Trial |
| USB 3.2 Gen 2 3.1 Gen 2 Type-A | 3 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width | 178.5 mm |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |