| Brand | Optoma |
| EAN | 5055387660106 |
| ASIN | B078YKVZRR |
| MPN | E1P0A0UWE1Z1 |
| SKU | E1P0A0UWE1Z1 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aperture range | 2.1 |
| Builtin speakers | 1 |
| Bulb power | 240 W |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Colour | White |
| Focal length range | 15.59 - 17.14 mm |
| Focus | Manual |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDMI version | 1.4 a |
| Horizontal scan range | 15.375 |
| Market positioning | Home cinema |
| Matrix size | 0.5" |
| Matrix type | DMD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise level economic mode | 25 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Offset | 116 % |
| Operating relative humidity | 10 - 85 % |
| Operating temperature | 5 - 40 °C |
| Power consumption | 230 W |
| Power consumption economy mode | 192 W |
| Projection distance | 1 - 9.8 m |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 3400 ANSI lumens |
| Projector native resolution | 1920x1080 |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen size compatibility | 711.2 - 7645.4 mm ( |
| Service life of lamp | 3500 h |
| Service life of lamp economic mode | 10000 h |
| Supported aspect ratios | 4:3 |
| Supported Graphics Resolutions | 640x480 |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| Vertical scan range | 24 - 85 Hz |
| Zoom ratio | 1:1 |