| Brand | Optoma |
| EAN | 0796435440206 |
| ASIN | B01J7H8NGY |
| Model | X345 |
| MPN | X345 |
| SKU | X345 |
| 3D | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC power in | Yes |
| Aperture range | 2.5 - 2.78 |
| Batteries included | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Bulb power | 195 W |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,VGA |
| Card reader integrated | No |
| CardBus PCMCIA slot type | No |
| Colour | White |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 9.06" (230 mm) |
| Ethernet LAN | No |
| Focal length range | 0.666 - 0.85" (16.9 - 21.6 mm) |
| Full HD | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HDMI version | 1.4a |
| Height | 3.8" (96.5 mm) |
| Horizontal scan range | 15.3 - 91.1 kHz |
| Manual | Yes |
| Matrix size | 0.55" |
| Matrix type | DMD |
| Microphone in | Yes |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Noise level economic mode | 29 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Offset | 115% |
| On screen display | Yes |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Optical disc player type | Not included |
| Password protection | Yes |
| Power consumption | 225 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power consumption economy mode | 187 W |
| Power source | AC |
| Projection distance | 47.2 - 358.3" (1.2 - 9.1 m) |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 3200 ANSI lumens |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control type | IR |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen size compatibility | 30.6 - 301.1" |
| Serial interface type | RS-232 |
| Service life of lamp | 5000 h |
| Service life of lamp economic mode | 10000 h |
| Supported 3D formats | Frame packing,Side by side,Top and bottom |
| Supported aspect ratios | 4:3,16:9 |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| TVI port | No |
| Uniformity | 75% |
| Vertical scan range | 24 - 85 Hz |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| Weight | 5.31 lbs (2.41 kg) |
| Width | 11.7" (298 mm) |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 1.3:1 |
| Zoom Type | Manual |