| Brand | Optoma |
| EAN | 5060059047550 |
| Model | 95.8TM01GC0E |
| MPN | X305ST |
| SKU | 99999 |
| ASIN | B00DGY5JR6 |
| 3D | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 |
| AC input voltage | 100 - 240 |
| AC power in | Yes |
| Aperture range | 7.017 - 7.017 |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Built-in display | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Bulb power | 190 W |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, VGA |
| Card reader integrated | No |
| Ceiling mounting supported | Yes |
| Colour | White |
| Composite video in | 1 |
| Contrast ratio | 18000:1 |
| Depth | 220 mm |
| Ethernet LAN | No |
| Focal length range | 2.8 - 2.8 mm |
| Full HD | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HD-Ready | Yes |
| HDCP | No |
| HDMI version | 1.4a |
| Height | 86 mm |
| Horizontal scan range | 15 - 91 kHz |
| Keystone vertical correction | -40 - 40 |
| Manual | Yes |
| Matrix size | 1.4 cm (0.55") |
| Maximum digital resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Noise Level | 29 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Offset | 115% |
| On screen display | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity | 0 - 85% |
| PC Audio in | Yes |
| PC Audio out | Yes |
| Power consumption | 235 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power consumption powersave | 205 W |
| Power source | AC |
| Projection distance | 0.5 - 2.5 m |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 3000 ANSI lumens |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control type | IR |
| RMS rated power | 2 W |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen size compatibility | 1000.8 - 4996.4 mm (39.4 - 196.7") |
| Service life of lamp economic mode | 6000 h |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:9 |
| Supported video modes | 1080i,480i,480p,576i,576p,720p |
| Throw ratio | 0.626:1 |
| TVI port | No |
| Uniformity | 80% |
| USB connector type | Mini-USB B |
| Vertical scan range | 25 - 85 Hz |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 2.55 kg |
| Width | 288 mm |
| Zoom ratio | Fixed |