| Brand | Optoma |
| EAN | 5060059049325 |
| ASIN | B00GMPHCU8 |
| Model | X600 |
| MPN | X600 |
| 3D | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 |
| AC input voltage | 100 - 240 |
| AC power in | Yes |
| Aperture range | 2.6 - 2.81 |
| Audio (L,R) in | 2 |
| Audio L/R out | 1 |
| Batteries included | Yes |
| Built-in display | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 3 |
| Bulb power | 310 W |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, VGA |
| Card reader integrated | No |
| Carrying Case | Yes |
| Colour | Silver |
| Contrast ratio | 10000:1 |
| Depth | 254 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Focal length range | 26.9 - 29.84 mm |
| Focus | Manual |
| Full HD | No |
| Handheld remote control | Yes |
| Height | 104 mm |
| Horizontal synchronization | 15 kHz |
| Keystone correction horizontal | -40 - 40 |
| Keystone vertical correction | -15 - 15 |
| Matrix size | 1.78 cm (0.7") |
| Maximum horizontal synchronization | 91 kHz |
| Maximum vertical synchronization | 144 kHz |
| Minimum vertical synchronization | 25 kHz |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Noise Level | 28 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Offset | 112% |
| On screen display | Yes |
| Operating altitude | 0 - 2500 m |
| Operating relative humidity | 0 - 85% |
| Power consumption | 320 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power source | AC |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 6000 ANSI lumens |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control type | IR |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen size compatibility | 711.5 - 8340.9 mm (28 - 328.4") |
| Service life of lamp | 2500 h |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:9 |
| Supported Graphics Resolutions | 1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1600 x 1200 (UXGA),640 x 480 (VGA),800 x 600 (SVGA) |
| Supported video modes | 1080i,480i,480p,576i,576p,720p |
| Throw ratio | 1.8 - 2.1:1 |
| TVI port | No |
| Uniformity | 85% |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 3.6 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 326 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 1.2:1 |