| Brand | Panasonic |
| EAN | 5025232850495 |
| ASIN | B01E5Y43C2 |
| Model | DMC-GX80KEGK |
| MPN | DMC-GX80KEGK |
| SKU | DMC-GX80KEGK |
| AC adapter included | Ja |
| Audio system | Stereo |
| Auto focus AF points | 49 |
| Battery life | 290 opnames |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Body | Nee |
| Bundle with lens | Yes |
| Cables included | USB |
| Camera file system | 3. RAW |
| Camera playback | Film, Enkel beeld, Diavoorstelling |
| Camera shutter speed | 16000 s |
| Camera type | Panasonic Lumix DMC-GX80 |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 4.39 cm |
| Diopter adjustment | -4 - 3 |
| Display | LCD |
| Display aspect ratio | 3:2 |
| Display diagonal | 3.0" |
| Display resolution | 1040000 pixels |
| Field of view | 100 procent |
| Flash sync-speed | 1/160 s |
| Focus | TTL |
| Focus adjustment | Automatisch/handmatig |
| GPS | No |
| HD type | 4096x2160 |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 7.06 cm |
| Image formats supported | JPG, MPO, RAW |
| ISO Sensitivity | 25600 |
| Lens mount interface | Micro Vier Derde |
| Light exposure control | Programma AE |
| Light exposure modes | Aperture voorgang AE, Auto, Handmatig |
| Light metering | Centrumgerichte, Evaluatief (multi-pattern), Spot |
| Magnification | 1.39 x |
| Maximum image resolution | 4592x3448 |
| Maximum video resolution | 3840x2160 |
| Megapixel | 16 MP |
| Motion JPEG frame rate | 50 fps |
| OSD Languages | DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN |
| Photo effects | Zwart&Wit, Neutraal, Helder |
| Photographer type | Advanced |
| Power source type | Batterijen |
| Resolución | 16.84 MP |
| Scene modes | Ingezoemd, Vuurwerk, Nacht, Nachtlandschap, Panorama, Portret, Sporten, Zonsopkomst |
| Self-timer | 2,3,10 s |
| Sensor type | Micro Four Thirds |
| Shooting modes | Diafragmavoorkeuze, Auto, Handmatig, Programma, Sluitertijdvoorkeuze |
| Slowest camera shutter speed | 60 s |
| Supported aspect ratios | 1:1 |
| Touch screen | Yes |
| USB connector | Micro-USB B |
| USB version | 2 |
| Variangle LCD | A4 |
| Video resolutions | 640x480 |
| Viewfinder | Yes |
| Viewfinder type | Electrical |
| White balance | Auto, Bewolkt, Daglicht, Flash, Witgloeiend, Schaduw |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Width | 12,2 cm |