| Brand | Panasonic |
| EAN | 5025232820283 |
| ASIN | B00T53FV2U |
| Model | DMC-FT30EG-D |
| MPN | DMC-FT30EG-D |
| SKU | DMC-FT30EG-D |
| Analog signal format system | NTSC, PAL |
| Audio system | Mono |
| Auto focus AF assist beam | Yes |
| Auto focus AF points | 23 |
| Auto focusing AF modes | Continuous Auto Focus, Face detection, Face tracking, Spot Auto Focus, Tracking Auto Focus |
| Batteries included | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Battery life | 250 shots |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.6V |
| Battery weight | 17 g |
| Bluetooth | No |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Bundle with lens | Nee |
| Bundled software | PHOTOfunSTUDIO 9.0 SE |
| Cables included | AC, USB |
| Camera playback | Slide show, Thumbnails |
| Camera shutter speed | 1s |
| Camera type | Panasonic Lumix DMC-FT30 |
| Colour | Orange |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 1.97 cm |
| Digital zoom | 4x |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Display resolution | 230000 pixels |
| Field of view | 100% |
| Flash modes | Auto, Forced off, Forced on, Red-eye reduction, Slow synchronization |
| Flash range | 0.3 - 4.4m |
| Flash range (tele) | 1 - 3m |
| Focal length range | 4.5 - 18 mm |
| Full HD | No |
| GPS | No |
| Hand strap | Yes |
| HD type | HD |
| Height | 5.83 cm |
| Image editing | Crop, Resizing |
| Image formats supported | JPG |
| Image sensor size | 25.4/59.2 mm (1/2.33") |
| Image stabilizer | Yes |
| Internal memory | 220 MB |
| ISO Sensitivity | 6400 |
| Lens structure | 11/10 |
| Light exposure control | Program AE |
| Light exposure modes | Auto |
| Macro focusing range wide | 0.05 - 8 |
| Maximum focal length | 10 cm |
| Maximum image resolution | 4608 x 3456 pixels |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Megapixel | 16.1 MP |
| Minimum aperture number | 3.9 |
| Minimum focal length | 2.5 cm |
| Near field communication | No |
| Normal focusing range | 0.5 - 8 / 1 - 8 |
| Normal focusing range tele | 1 - 8 |
| Normal focusing range wide | 0.5 - 8 |
| Number of aspheric elements | 5 |
| OSD Languages | DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN |
| Photo effects | Art, Black&White, Sepia, Vivid |
| Photographer type | Beginner |
| Playback modes | Slideshow, Zoom |
| Power source type | Batteries |
| Protection features | Freeze resistant, Shock resistant, Water resistant |
| Rechargeable | Yes |
| Resolución | 16.6 MP |
| Scene modes | Beach, Children, Food, Night portrait, Panorama, Portrait, Snow, Sports, Sunset, Surf, Underwater |
| Self-timer | 2, 10s |
| Shock resistant | Ja |
| Slowest camera shutter speed | 60s |
| Still image resolutions | 4608x3456, 3648x2736, 2560x1920, 2048x1536, 1280x960, 640x480, 4608x3072, 4608x2592, 3456x3456 |
| Supported aspect ratios | 1:1, 4:3, 16:9 |
| Touch screen | N |
| USB version | 2.0 |
| Video function | HD-Ready |
| Video resolutions | 640 x 480, 1280 x 720 pixels |
| Viewfinder | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Waterproof up to | 8m |
| White balance | Auto, Cloudy, Daylight, Incandescent, Shade |
| Wi-Fi | 52mm |
| Width | 10.37 cm |