| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806098201495 |
| ASIN | B07CLP7HG3 |
| Model | HU80KG.AEU |
| MPN | HU80KG.AEU |
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Analog signal format system | NTSC,NTSC 4.43,PAL,PAL M,PAL N,SECAM |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in display | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | No |
| Depth | 165 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Focus | Manual |
| Full HD | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Light source type | Laser |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home cinema |
| Matrix size | 1.19 cm (0.47") |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise level | 30 dB |
| Number of colours | 16.78 million colors |
| Optical zoom | 1.2x |
| Package depth | 245 mm |
| Package width | 618 mm |
| Power source | AC |
| Product Type | Desktop projector |
| Projection distance | 1.01 - 2.03 m |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 2500 ANSI lumens |
| Projector native resolution | 2160p (3840x2160) |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 14 W |
| Screen size compatibility | 1016 - 3810 mm (40 - 150") |
| Service life of light source | 20000 h |
| Supported aspect ratios | 4:3,16:9 |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160,4096 x 2160 |
| Supported video modes | 480i,480p,720p,1080i,1080p,2160p,3840p |
| Weight | 6.7 kg |
| Width | 470 mm |
| Zoom capability | Yes |