| Brand | Panasonic |
| EAN | 5025232747689 |
| ASIN | B00CJAP9G4 |
| MPN | DMC-G6EG-K |
| SKU | DMC-G6EG-K |
| Analog signal format system | NTSC,PAL |
| Auto exposure AE lock | Yes |
| Auto focusing AF modes | Continuous Auto Focus, Contrast Detection Auto Focus, Single Auto Focus, Tracking Auto Focus |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Bundled software | PHOTOfunSTUDIO 9.2 PE SILKYPIX Developer Studio 3.1 SE LoiLoScope |
| Camera playback | Movie, Single image, Slide show, Thumbnails |
| Camera type | MILC |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Digital zoom | 4 x |
| Diopter adjustment | -4 - 4 |
| Display | LCD |
| Display aspect ratio | 3:2 |
| Display diagonal | 3.0" |
| Display resolution | 1036000 pixels |
| Eye relief | 1.75 cm |
| Flash modes | Auto, Forced off, Forced on, Red-eye reduction, Slow synchronization |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| HD type | 1920x1080 |
| Image editing | Crop, Resizing, Rotating |
| Image formats supported | JPG,MPO,RAW |
| Image stabilizer location | Lens |
| ISO Sensitivity | 25600 |
| Lens mount interface | Micro Four Thirds (MFT) |
| Light exposure control | Program AE |
| Light exposure correction | 5 EV ( |
| Light exposure modes | Aperture priority AE, Auto, Manual, Shutter priority AE |
| Light metering | Centre-weighted, Evaluative (Multi-pattern), Spot |
| Magnification | 1.4 x |
| Maximum image resolution | 4608x3456 |
| Megapixel | 16.05 MP |
| Operating relative humidity | 10 - 80% |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| OSD Languages | German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| Photo effects | Art, Black&White, Neutral, Sepia, Vivid |
| Power source type | Battery |
| Resolución | 18.31 MP |
| Scene modes | Backlight, Children, Night, Night landscape, Night portrait, PET, Portrait, Sports, Sunset |
| Shooting modes | Aperture priority, Manual, Program, Shutter priority |
| Still image resolutions | 1712x1712 |
| Supported aspect ratios | 1:1 |
| USB version | 2 |
| Viewfinder type | Electronic |
| White balance | Auto, Cloudy, Daylight, Flash, Incandescent, Shade |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |