| Brand | LUMIX |
| EAN | 5025232883356 |
| ASIN | B07D3D5FLC |
| Model | DC-FT7EG-K |
| MPN | DC-FT7EG-K |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.6 V |
| Battery weight | 17 g |
| Bluetooth | Nee |
| Brightness adjustment | Ja |
| Bundle with lens | Yes |
| Camera shutter speed | 16000 s |
| Camera shutter type | Mechanical |
| Camera type | Panasonic Lumix DC-FT7 |
| Colour | Black |
| Combined zoom | 9.1x |
| Compatible memory cards | Eye-Fi,SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 37.3 mm |
| Digital zoom | 4 x |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 3.0" |
| Display resolution | 1040000 pixels |
| Flash modes | Auto |
| Focal length range | f4,9-22,8 mm |
| GPS | No |
| HD type | 4096x2160 |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 76.1 mm |
| Image sensor size | 2.3" |
| Image stabilizer location | Lichaam |
| ISO Sensitivity | 6400 |
| Light metering | Centrumgerichte, Spot |
| Magnification | 2.53 x |
| Maximum aperture number | 5 |
| Maximum focal length | 128 mm |
| Maximum image resolution | 5184x3888 |
| Maximum video resolution | 3840x2160 |
| Megapixel | 20.3 MP |
| Memory slots | 1 |
| Minimum aperture number | 3 |
| Minimum focal length | 28 mm |
| Optical zoom | 4.6 x |
| Photo effects | Zwart&Wit, Neutraal, Helder |
| Photographer type | Beginner |
| Power source type | Batterij/Accu |
| Rechargeable | Yes |
| Resolución | 21.1 MP |
| Resolution at capture speed | 1280x720 |
| Scene modes | Portret, Sporten |
| Self-timer | 2.10 s |
| Sensor type | 1.0" |
| Supported aspect ratios | 1:1 |
| Touch screen | N |
| USB version | 2 |
| Video resolutions | 1280x7201 |
| Viewfinder | Yes |
| Viewfinder screen size | 0.2" |
| Viewfinder type | Optical |
| Waterproof | Yes |
| Waterproof up to | 31 meter |
| Weight | 319 gram inclusief accu en geheugenkaart |
| White balance | Bewolkt, Daglicht, Flash, Witgloeiend |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 116.7 mm |