| Brand | Panasonic |
| EAN | 5025232817511 |
| MPN | DMC-TZ70EG |
| ASIN | B00U8KSIVA |
| Model | DMC-TZ70EG |
| SKU | DMC-TZ70EG |
| 3D | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Analog signal format system | NTSC,PAL |
| Auto focus AF assist beam | Yes |
| Auto focus AF lock | Yes |
| Auto focus AF points | 23 |
| Auto focusing AF modes | Continuous Auto Focus, Face detection, Tracking Auto Focus |
| Batteries included | Yes |
| Battery life | 300 shots |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.6 V |
| Battery weight | 26 g |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Bundle with lens | Nee |
| Bundled software | PHOTOfunSTUDIO 9.6PE, LoiLoScope, Adobe Reader |
| Cables included | USB |
| Camera playback | Single image, Slide show |
| Camera shutter speed | 2000 s |
| Camera type | Panasonic Lumix DMC-TZ70 |
| Colour | Black, Silver |
| Colours | Silver |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 34.4 mm |
| Digital zoom | 4 x |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 3.0" |
| Display resolution | 1040000 pixels |
| Field of view | 100 % |
| Flash modes | Auto, Flash off, Flash on, Red-eye reduction, Slow synchronization |
| Flash range | 0.6 - 6.4 m |
| Flash range (tele) | 2 - 3.3 m |
| Focal length range | 4.3 - 129 mm |
| Focus | TTL |
| Focus adjustment | Auto |
| Full HD | Yes |
| GPS | No |
| Hand strap | Yes |
| HD type | 1920x1080 |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 64.6 mm |
| Histogram | Yes |
| Image editing | Crop, Resizing |
| Image formats supported | JPG,MPO,RAW |
| Image stabilizer | Yes |
| Internal memory | 86 MB |
| ISO Sensitivity | 6400 |
| Languages support | Multi |
| Lens structure | 12/9 |
| Light exposure control | Program AE |
| Light exposure modes | Aperture priority AE, Manual, Shutter priority AE |
| Light metering | Centre-weighted, Evaluative (Multi-pattern), Spot |
| Magnification | 2.59 x |
| Maximum aperture number | 6 |
| Maximum focal length | 720 mm |
| Maximum image resolution | 4000x3000 |
| Megapixel | 12.1 MP |
| Memory slots | 1 |
| Minimum aperture number | 3 |
| Minimum focal length | 24 mm |
| Motion JPEG frame rate | 50 fps |
| Near field communication | Yes |
| Normal focusing range | 0.05 - 8 |
| Normal focusing range tele | 2 - 8 |
| Normal focusing range wide | 0.5 - 8 |
| Photo effects | Skin tones |
| Photographer type | Advanced |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Resolución | 12.8 MP |
| Scene modes | Children, Food, Night portrait, PET, Portrait, Sports |
| Self-timer | 2.10 s |
| Sensor type | 1.0" |
| Slowest camera shutter speed | 60 s |
| Supported aspect ratios | 1:1 |
| Touch screen | N |
| USB version | 2 |
| Video function | Full-HD |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 5760x1440 |
| Viewfinder | Yes |
| Viewfinder screen size | 0.2" |
| Voice recording | Ja |
| White balance | Auto, Cloudy, Daylight, Incandescent, Shade, Sunny |
| Wi-Fi | 52mm |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 110.7 mm |