| Brand | Philips |
| Model | 231P4QUPES/00 |
| MPN | 231P4QUPES/00 |
| EAN | 8712581729189 |
| ASIN | B00OBP82IM |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Bluetooth | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC,USB,VGA |
| Certification | TCO 6.0, EPA 6.0 |
| DC-in jack | Yes |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 58.4 cm (23") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DVI port | No |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | No |
| HD type | Full HD |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Height adjustment | Yes |
| LED indicators | Power |
| Mac operating systems supported | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | AH-IPS |
| Pivot | Yes |
| Pixel pitch | 0.265 x 0.265 mm |
| Plug and play | Yes |
| Response time | 7 ms |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| VESA mounting | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Windows operating systems supported | Yes |