| Brand | Philips |
| Model | 241B7QPJKEB/00 |
| MPN | 241B7QPJKEB/00 |
| EAN | 8712581740559 |
| ASIN | B01M1803EY |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio line in ports | 1 x PC Audio In |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in speakers | Yes |
| Built-in USB Hub | No |
| Camera resolution | 2.0 Megapixel |
| Case colour | Black |
| Colours | 16.7 Million |
| Contrast ratio | 1,000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 5.7 cm |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display model in showroom | No |
| Displayport connection | Yes |
| DisplayPort In | 1 x DisplayPort 1.2 |
| DVI connection | No |
| Dynamic contrast ratio | 20,000,000:1 |
| Electrical Frequency | 50 to 60 Hz |
| Form factor | Monitor |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI ports | 1 x HDMI 1.4 |
| HDR Support | No |
| Height | 33.2 cm |
| Height adjustable | Yes |
| Horizontal Frequency high | 83 KHz |
| Horizontal Frequency low | 30 KHz |
| LED backlight | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Operating humidity | 20 to 80 % |
| Panel technology | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot rotation | Yes |
| Pixel pitch | 0.275 mm |
| Power source | Mains Powered |
| Power supply | Built-in |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Resolution Type Native | Full HD |
| Response time | 5 ms |
| Screen size | 24 in |
| Screen Size Range | 24 - 29 in |
| Screen technology | In-Plane Switching (IPS) |
| Screen type | Full HD (1080p) |
| Security locking mechanics | Kensington Lock |
| Speakers | 2 x 2W |
| Swivel | Yes |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Vertical frequency | 76 Hz |
| Vertical Frequency low | 56 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VGA connection | Yes |
| Voltage | 100 to 240 VAC |
| Wall mount | VESA Compliant - 100mm x 100mm |
| Wall mountable | Yes |
| Webcam | Integrated |
| Weight | 3.52 kg |
| Width | 54.1 cm |