| Brand | Philips |
| Model | 241B4LPYCB/00 |
| MPN | 241B4LPYcB/00 |
| EAN | 5053959408606 |
| ASIN | B006LBCOB0 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Bundled software | SmartControl Premium |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | BSMI, CE Mark, cETLus, FCC Class B, GOST, SASO, SEMKO, TUV Ergo, TUV/GS, WEEE |
| Depth | 61 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 75 Hz |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| Display technology | LCD |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Feet colour | Black |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | No |
| Headphone out | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury),Pb (lead) |
| Height | 353 mm |
| Height adjustment | Yes |
| LED indicators | Operation,Stand-by |
| Market positioning | Home |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of OSD languages | 21 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Package depth | 168 mm |
| Package Height | 405 mm |
| Package width | 624 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | TFT |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - 90° |
| Pixel pitch | 0.276 x 0.276 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.1 W |
| Recommended resolution | 1920 x 1080 @ 60 Hz |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 3 W |
| Screen shape | Flat |
| Separate H/V sync | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 720p,768p,1080p |
| Swivel angle range | -65 - 65° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 2.0 |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 3.45 kg |
| Width | 565 mm |