| Brand | Philips |
| Model | 246E7QDAB/00 |
| MPN | 246E7QDAB/00 |
| EAN | 8712581740405 |
| ASIN | B01IYIYHX0 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | CE Mark, FCC Class B, CU-EAC, TCO Certified, TUV/ISO9241-307, VCCI, WEEE, CECP, RCM |
| Colour gamut | 101.4% |
| Depth | 45 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 76 Hz |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 59.9 cm (23.6") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| DVI port | No |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| ECO mode | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Feet colour | Black |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury),Pb (lead) |
| Height | 324 mm |
| Height adjustment | No |
| LED indicators | Operation,Stand-by |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| No flickering | Yes |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Package depth | 102 mm |
| Package Height | 490 mm |
| Package width | 581 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| PC Audio in | Yes |
| Pixel pitch | 0.272 x 0.272 mm |
| Plug and play | Sí |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Recommended resolution | 1920 x 1080 @ 60 Hz |
| Relative humidity | 20 - 80% |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 6 W |
| Screen shape | Flat |
| Separate H/V sync | Yes |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 2.61 kg |
| Width | 539 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |