| Brand | Philips |
| Model | 241P6EPJEB/00 |
| MPN | 241P6EPJEB/00 |
| EAN | 8712581734459 |
| ASIN | B00ZKPB162 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| AMD FreeSync | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | DVI,VGA |
| Colour | Black |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 53 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 76 Hz |
| Display | LED |
| Display diagonal | 60.5 cm |
| Display Diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display sRGB | Yes |
| Display technology | IPS-ADS |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury), Pb (lead) |
| Height | 351 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Mean time between failures | 70000 h |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of OSD languages | 21 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Package depth | 184 mm |
| Package Height | 525 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 619 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - 90° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 16.23 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Power consumption economy mode | 13.9 W |
| Recommended resolution | 1920 x 1080 @ 60 Hz |
| Recyclable material | 65% |
| Relative humidity | 20 |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 4 W |
| Screen shape | Flat |
| Separate H/V sync | Yes |
| Stand included | Yes |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Supported video modes | 1080p |
| Swivel angle range | -175 - 175° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size vertical | 29.6 cm |
| Weight | 3.98 kg |
| Width | 563 mm |