| Brand | Philips |
| Model | 245C7QJSB/00 |
| MPN | 245C7QJSB/00 |
| EAN | 8712581741563 |
| ASIN | B01MXSJZGB |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| AMD FreeSync | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Backlight technology | WLED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Bundled software | SmartControl |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | CE Mark, FCC Class B, RCM, CECP, CU, SASO, KUCAS, cETLus, TUV/ISO9241-307, EPA, WEEE |
| Colour | Black, Grey |
| Colour gamut | 106% |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 31 mm |
| Digital horizontal frequency | 54 |
| Digital vertical frequency | 48 |
| Display colors | 16.7 Million |
| Display Diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display sRGB | Yes |
| Display technology | LED |
| Displayport Version | 1.2 |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Energy star | 7.0 |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Gross weight | 4.65Kg |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | 1 |
| Headphone out | No |
| Heavy metals free | Hg (mercury),Pb (lead) |
| Height | 323 mm |
| Height adjustment | No |
| Horizontal frequency | 54KHz - 88KHz |
| Input power source | Power Lead |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Mean time between failures | 50000 h |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Normal power consumption | 13.65W |
| Number of OSD languages | 21 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Package depth | 245 mm |
| Package Height | 484 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 603 mm |
| Panel type | IPS |
| PC Audio out | Yes |
| Pixel density | 92.56 ppi |
| Pixel pitch | 0.274 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Response time | 5 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen features | FHD |
| Screen shape | Flat |
| Separate H/V sync | Yes |
| Stand included | Yes |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Supported video modes | 1080p |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| Unit color front | Grey |
| Unit color rear | Black |
| Vertical frequency | 48Hz - 75Hz |
| Viewable display area | 527.04mm x 296.46mm |
| Weight with stand | 2.87 kg |
| Width | 541 mm |