| Brand | Philips |
| Model | 24HFL2819D/12 |
| MPN | 24HFL2819D/12 |
| EAN | 8718863001615 |
| ASIN | B00NXVD8BG |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 36 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | M4A,MP3,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 54 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | No |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | HD |
| Height | 339 mm |
| Internet TV | No |
| Local Dimming | No |
| Motion Interpolation Technology | PMR (Perfect Motion Rate) 100 Hz |
| Number of speakers | 2 |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart modes | Hotel |
| Smart TV | No |
| Teletext | 1000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | AVC,AVI,H.264,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VC-1,WMV9 |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 3.8 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 554 mm |