| Brand | Philips |
| Model | 272B7QPJEB/00 |
| MPN | 272B7QPJEB/00 |
| SKU | 272B7QPJEB/00 |
| EAN | 8712581740047 |
| ASIN | B01HWA629I |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 62 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio line in ports | 1 x Audio In |
| Backlight type | W-LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 350 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Bundled software | SmartControl |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,Audio (3.5mm),DisplayPort,HDMI,VGA |
| Case colour | Black |
| Certification | CE Mark, FCC Class B, SEMKO, cETLus, CU-EAC, TUV Ergo, TUV/GS, EPA, ICES-003, UKRAINIAN, CECP |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio | 000:1 |
| Curved Display | No |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 56 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 99 kHz |
| Digital vertical frequency | 50 - 76 Hz |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LCD |
| Displayport connection | Yes |
| Displayport Version | 1.2 |
| DVI connection | No |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Energy efficiency class | B |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Yes |
| Form factor | Monitor |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HD type | Quad HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDR Support | No |
| Headphone out | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury),Pb (lead) |
| Height | 372 mm |
| Height adjustable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Operation,Stand-by |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of OSD languages | 21 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Operating humidity | 20 to 80 % |
| Package depth | 252 mm |
| Package Height | 458 mm |
| Package width | 690 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel technology | IPS |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - 90° |
| Pivot rotation | Yes |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Power source | Mains Powered |
| Power supply | Built-in |
| Quick start guide | Yes |
| Recommended resolution | 2560 x 1440 @ 60Hz |
| Resolution Type Native | QHD |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 4 W |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 27 in |
| Screen Size Range | 24 - 29 in |
| Screen technology | In-Plane Switching (IPS) |
| Screen type | WQHD (1440p) |
| Security locking mechanics | Kensington Lock |
| Separate H/V sync | Yes |
| Stand included | Yes |
| Swivel | Yes |
| Swivel angle range | -175 - 175° |
| Swivelling | Yes |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 30° |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 5.44 kg |
| Width | 614 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1 |