| Brand | Philips |
| Model | 277E6LDAD/00 |
| MPN | 277E6LDAD/00 |
| EAN | 8712581719555 |
| ASIN | B017UAR1WM |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 53 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Depth | 394 mm |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| Display surface | Gloss |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Energy efficiency class | B |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| HD type | Full HD |
| Height | 28 mm |
| Height adjustment | No |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 542 mm |
| Package Height | 109 mm |
| Package width | 682 mm |
| Panel type | TFT |
| PC Audio in | Yes |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| RMS rated power | 6 W |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| Weight | 5.17 kg |
| Width | 640 mm |