| Brand | Philips |
| EAN | 8718863021910 |
| ASIN | B08461JJCW |
| MPN | Philips |
| SKU | Philips |
| 3D | No |
| AC input frequency | 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 41 kWh |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Colour | Black |
| Common interface Plus CI+ version | 1 |
| Consumer Electronics Control CEC | EasyLink |
| Depth | 77 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-T, DVB-T2 |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display technology | LED |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 28 kWh |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Ethernet LAN | No |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Firmware upgradeable via | USB |
| Handheld remote control | Yes |
| Harmonized System HS code | 85287280 |
| HD type | 1280x720 |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 432 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPG,PNG |
| Internet TV | No |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Not supported |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Programming period | 8 day(s) |
| RMS rated power | 16 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | No |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | No |
| User guide | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video compression formats | AVC, H.264, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VC-1, VP9 |
| Video formats supported | AVI,MKV |
| Viewing angle horizontal | 178° |
| Voltage | 220 to |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 4.6 kg |
| Weight with stand | 4.7 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 732 mm |