Experience sharp 1366×768 HD on a 32‑inch LED display with 280 cd/m² brightness, powered by an A+ efficient 16 W unit. Dual HDMI and USB ports, analog/digital tuner for Freeview HD, and a VESA‑compatible stand make it versatile for any room.
| Brand | Philips |
| Model | 32PHT4132/05 |
| MPN | 32PHT4132/05 |
| EAN | 8718863012086 |
| ASIN | B06XPLGGWM |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 46 kWh |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Cables included | AC |
| Depth | 63.6 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T,DVB-T2 |
| Display brightness | 280 cd/m² |
| Display Diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | WXGA |
| Height | 425.4 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPG,PNG |
| Luminance | 65% |
| Manual | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 140 mm |
| Package Height | 520 mm |
| Package width | 798 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Screen shape | Flat |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | AVI,H.264,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,WMV9 |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 4.8 kg |
| Weight with stand | 4.85 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 726.5 mm |