| Brand | Philips |
| MPN | 32HFL2889S/12 |
| SKU | 32HFL2889S/12 |
| EAN | 8718863020418 |
| ASIN | B07SNFGLGJ |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Alarm clock | Yes |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 45 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA |
| Auto channel search | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Colour | Black |
| Common interface Plus CI+ | Yes |
| Common interface Plus CI+ version | 1.3 |
| Depth | 77 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T,DVB-T2 |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display technology | LED |
| Energy efficiency class | A+ |
| Equalizer | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | HD |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Height | 442 mm |
| Hotel mode | Yes |
| Image formats supported | BMP,JPG,PNG |
| LED indicators | Power |
| Manual | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Package type | Box |
| Panel mounting interface | 200 x 100 mm |
| Power consumption | 31 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Power cord included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Remote control type | 22AV1407A |
| RMS rated power | 12 W |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | No |
| Subtitles function | Yes |
| Supported aspect ratios | 4:3,16:9 |
| Supported Graphics Resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1360 x 768 (WXGA) |
| Tuner type | Analog & Digital |
| TVI port | No |
| USB cloning | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Video formats supported | AVC,AVI,H.264,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,TS |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 5.1 kg |
| Weight with stand | 5.6 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 735 mm |